SZKŁO: Kłopotliwy odpad czy najbardziej eko tworzywo?

Recykling szkła to nic innego jak prawidłowe zagospodarowanie odpadów. Szkło ze względu na budowę oraz skład chemiczny nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, jedynym obciążeniem związanym z wykorzystywaniem szkła jest to iż nie ulega rozkładowi i może zalegać na składowiskach odpadów.
Niemniej jednak postęp technologiczny na dzień dzisiejszy pozwala na ekologiczne i ekonomiczne zagospodarowanie odpadów szklanych nawet w 100%. Szkło jest jedynym tworzywem sztucznym posiadającym zdolność wielokrotnego recyklingu nie tracąc swych właściwości.
Każdy rodzaj stłuczki szklanej posiada własny proces recyklingu tj. uzdatniania. W przypadku odpadów opakowaniowych proces ten zaczyna się od konsumenta, który to segreguje odpady ze względu na barwę, i tak w zdecydowanej większości do kontenerów oznaczonych kolorem białym wrzuca szkło bezbarwne a do kontenerów oznaczonych kolorem zielonym szkło barwione. Zadaniem firm recyklingowych przejmujących ten odpad, jest oddzielenie ciał obcych głównie elementów metalowych po nakrętkach oraz elementów plastikowych (np. znajdujących się w szyjkach niektórych butelek).
Szkło takie jest poddawane procesom mycia, osuszania oraz kruszenia tak aby uzyskać frakcję mniejszą od 35mm.
Ważne jest aby szkło już we wczesnej fazie recyklingu było oddzielone od wszelkiego rodzaju ciał obcych m.in. takich jak ceramika, kamienie, ziemia, węgiel itp. Stłuczka szklana powinna być składowana na utwardzonych placach a najlepiej w przystosowanych do tego kontenerach. W ten sposób mamy pewność iż odpad szklany nie posiada innych zanieczyszczeń.

Jakie korzyści ekonomiczne przynosi recykling szkła?
Wykorzystanie stłuczki szklanej w procesie produkcji szkła wiąże się ze zużyciem mniejszej ilości surowców naturalnych i energii, co niesie za sobą szereg korzyści gospodarczo-ekonomicznych. Oto najważniejsze z nich:
- Ograniczenie użycia energii potrzebnej do wytopienia szkła. Ilość ciepła, jaką należy wykorzystać do wyprodukowania masy szklanej będzie znacznie mniejsza, jeżeli do mieszanki doda się stłuczkę szklaną. Oczywiście im więcej recyklowanego materiału znajdzie się w piecu, tym mniejsze zużycie energii. Generalnie uznaje się, że zapotrzebowanie na ciepło spada o 1/3 przy produkcji szkła ze stłuczki, niż z surowców.
- Oszczędność surowców naturalnych. Dodatek jednej tony stłuczki do mieszaniny oszczędza około: 800 kg piasku, 250 kg sody, 180 kg mączki wapiennej. To naprawdę ogromne liczby.
- Tworzenie nowych miejsc zatrudnienia. Recykling to wielki biznes, który przyczynił się do rozwoju przemysłu i tworzenia nowych miejsc pracy. Szacuje się, że na każde 100 000 ton zebranego szkła, powstaje 500 miejsc pracy. Recykling jednej butelki może zaoszczędzić tyle energii, ile przez półtorej godziny wykorzystuje telewizor.
A co z korzyściami ekologicznymi?
Czy wiesz, że szklana butelka, która trafia na wysypisko śmieci potrzebuje około miliona lat na rozkład? Natomiast butelce szklanej poddanej recyklingowi, zajmie zaledwie miesiąc, zanim dotrze do półki sklepowej jako zupełnie nowy szklany pojemnik. To sprawia, że recykling szkła zmniejsza zanieczyszczenie środowiska.
Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą recykling?
- Zmniejszenie emisji szkodliwych gazów i pyłów. Mniejsza ilość emitowanych substancji niebezpiecznych wynika z ograniczenia zużycia energii i surowców, które pod wpływem ciepła wydzielają takie związki jak dwutlenek węgla, siarczan sodu czy wapnia.
- Ograniczenie objętości wysypisk śmieci. Szacuje się, że na wysypiskach znajduje się około 7-10% szkła. Ponowne wykorzystywanie szklanych materiałów znacząco zmniejszyłoby i tak dużą już przestrzeń do zagospodarowania odpadów.
Selektywna zbiórka odpadów szklanych
Recykling szkła zaczyna się już na poziomie podejmowania decyzji konsumenckich. Osoba świadoma będzie za każdym razem przy dokonywaniu zakupu wybierała produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku. Zdaje ona sobie bowiem sprawę, że segregacja śmieci to obowiązek każdego człowieka i podstawowa zasada ekologicznego życia. Niezależnie od tego czy wybiera ona opakowania plastikowe, czy szklane – przyczynia się do poprawy środowiska i oszczędzania surowców. Faktem jest jednak, że szkło, w przeciwieństwie do innych materiałów, to materiał, który można utylizować w nieskończoność. Dlatego tak istotne jest uświadamianie społeczeństwa w kwestii segregacji oraz tego, jak ważna jest selektywna zbiórka szkła.
POLAKU, SEGREGUJ!
W lipcu 2017 roku w Polsce obowiązywać zaczął Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), który ma na celu ułatwienie segregacji odpadów. Do 2020 roku Polacy zobowiązani są do ograniczenia śmieci oraz do osiągnięcia odpowiednich ilości utylizowanych odpadów, takich jak metalu, papieru, szkła itd. W związku z tym wszystkie gminy, zgodnie z obowiązującymi regulaminami, mają obowiązek zapewnić możliwość selektywnej zbiórki, tj. zaopatrzyć wspólnoty mieszkaniowe oraz mieszkańców osiedli w kontenery i/lub worki, które ułatwić mają segregację śmieci.
Biały czy zielony?
Selektywna zbiórka może być opracowana na podstawie różnych modeli. Dzieje się tak dlatego, że każdy rodzaj szkła różni się od siebie chociażby właściwościami termicznymi, które zależne są od składu chemicznego. Dlatego utylizacja np. szkła płaskiego (tzw. „float”) odbywa się zupełnie inaczej niż szkła opakowaniowego. W jego przypadku istnieją także różne sposoby selekcji, gdzie zasadniczo szkło dzieli się na bezbarwne i kolorowe. To dlatego w wielu miejscach znaleźć można pojemniki na szkło w dwóch kolorach – białe na szkło bezbarwne oraz zielone na szkło kolorowe. Wyrzucać do nich możemy jedynie szkło opakowaniowe, czyli wszelkiego rodzaju butelki i słoiki po żywności, napojach i kosmetykach. Nie powinniśmy natomiast wyrzucać tam:
- Szkła żaroodpornego
- Ceramiki
- Zniczy z woskiem
- Żarówek i reflektorów
- Nieopróżnionych opakowań z zawartością substancji chemicznych
- Termometrów i strzykawek
- Monitorów
- Szkła płaskiego (szyb)
- Luster
- Porcelany
Na odpady wyżej wymienione istnieją osobne sposoby i miejsca zbiórki, dlatego jeżeli chcemy pozbyć się np. szyb okiennych, możemy je oddać do firm zajmujących się recyklingiem szkła płaskiego, dbając o jego transport. Firmy te, poprzez wieloletnie doświadczenie odpowiednio przygotują stłuczkę szklaną tak aby była pełnowartościowym wsadem do pieca szklarskiego w hucie szła. Ponadto w każdej gminie powinien znajdować się co najmniej jeden punkt zbierający tzw. elektrośmieci, gdzie możemy zostawić np. żarówki, monitory, czyli telewizory.
Pamiętajmy, że wyrzucanie śmieci do nieodpowiednich pojemników jest niezgodne z prawem, wobec tego, jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie mamy coś wyrzucić, wystarczy tylko wejść na stronę internetową swojej gminy bądź zadzwonić do wydziału ochrony środowiska w urzędzie miasta. Selektywna zbiórka szkła oraz segregacja wszelkich odpadów jest obowiązkiem nie tylko każdego Polaka, ale każdego, kto zamieszkuje naszą planetę.
Źródło http://artglas-recykling.pl/selektywna-zbiorka-odpadow-szklanych/
http://artglas-recykling.pl/recykling-szkla-strona/